čestnosť, či chamtivosť?

Autor: František Klik | 7.3.2014 o 9:46 | (upravené 10.3.2014 o 8:51) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  598x

V dnešnej dobe a nielen v dnešnej peniaze hýbu svetom, ináč tomu nie je ani v mojom článku. Problém je "len" v tom, že túto neprávosť štát toleruje a je na strane nečestných ľúdí...

Tento článok vznikol na základe mojej osobnej skúsenosti, pričom sa opäť raz potvrdilo, že paragrafy niesu stále naklonené pravde. Ako si všímam, tak v mojom okolí je viac takýchto prípadov a momentálny zákonný stav rozdeľuje rodiny.

Pozemky...večná téma hádok v rodinách a nespokojnosti dedičov pri dedičských konaniach. U nás síce hádky pri dedičskom konaní neboli ale asi aj vďaka tomu vlastní celý pozemok niekto, kto mal nárok len na jednu šestinu. V tomto článku budem síce konkrétny, ale určite sa nájdu čitatelia, ktorý majú alebo zažili podobný prípad.

Na začiatku všetkého bola reštitúcia...reštituovali sme pozemok, ktorý vlastnilo šesť rodín rovnakým dielom. Keďže v danom období existoval zákon, že pozemok môže byť napísaný len na jedného vlastníka, spísala sa dohoda, v ktorej sa všetci šiesti majitelia podpisali, že daný reštituovaný pozemok sa zapíše na jedného zo šestinových majiteľov, ktorého nazveme dedič X a že pri prípadnom neskoršom predaji sa peniaze rozdelia rovnakým dielom, to znamená jednou šestinou pre všetky šesť rodiny. Lenže nastalo to, čo nikto nečakal... Dedička X pomerne skoro zomrela... Dedičskému konaniu nikto nevenoval pozornosť, veď načo aj...dedil sa len majetok, ktorý mala vysporiadaný a dotknutý pozemok kde vlastnila len jednu šestinu bol predsa ošetrený zmluvou. Takže dedičské konanie prebehlo v kľude bez nejakých námietok. Problém však nastal neskôr o štyri roky...a to pri predaji dotknutého pozemku. Keďže do troch rokov sme nepodali námietku k dedičskému konaniu, tak dedičia nebohej X sa stali majiteľmi celého dotknutého podielu, aj napriek tomu, že dediť mali len jednu šestinu. Takto nastala situácia, že dierou v zákone ktorý hovorí o tom, že ak sa nepodá námietka na dedičské konanie tak to sa stáva dedičské konanie právoplatným, nastal stav, že dedičia po nebohej X sa stali výlučnými vlastníkmi pozemku, aj napriek tomu, že všetky podklady, výpisy z katastra hovoria o tom, že majú mať len jednu šestinu. Rodiny sú rozhádané a nepridala tomu svojím výrokom ani sudkyňa..." z morálneho hľadiska ste v práve, ale tým, že ste nepodali námietku pri dedičstve, nemáte na dotknutý pozemok právo." Ináč povedané: ŠTÁT TAKTO LEGALIZOVAL JEDNOŠESTINOVÉHO MAJITEĽA NA MAJITEĽA CELÉHO POZEMKU. V takýchto prípadoch je zákonná definícia jasná a všetko je len o charaktere a o tom, či niekto povýši chamtivosť nad čestnosť...

Možno sa takýto prípad stal aj Vám a ak nie, tak pevne verím, že sa vyvarujete podobnej chyby ako my a dáte si pozor nato, aby sa niečo podobné nestalo aj Vám. Vás to nemusí stáť nič, nás to to stálo rozkol v rodinách a strata pozemkov, ktoré zhromažďovali naši predkovia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?