čestnosť, či chamtivosť?

Autor: František Klik | 7.3.2014 o 9:46 | (upravené 10.3.2014 o 8:51) Karma článku: 8,24 | Prečítané:  605x

V dnešnej dobe a nielen v dnešnej peniaze hýbu svetom, ináč tomu nie je ani v mojom článku. Problém je "len" v tom, že túto neprávosť štát toleruje a je na strane nečestných ľúdí...

Tento článok vznikol na základe mojej osobnej skúsenosti, pričom sa opäť raz potvrdilo, že paragrafy niesu stále naklonené pravde. Ako si všímam, tak v mojom okolí je viac takýchto prípadov a momentálny zákonný stav rozdeľuje rodiny.

Pozemky...večná téma hádok v rodinách a nespokojnosti dedičov pri dedičských konaniach. U nás síce hádky pri dedičskom konaní neboli ale asi aj vďaka tomu vlastní celý pozemok niekto, kto mal nárok len na jednu šestinu. V tomto článku budem síce konkrétny, ale určite sa nájdu čitatelia, ktorý majú alebo zažili podobný prípad.

Na začiatku všetkého bola reštitúcia...reštituovali sme pozemok, ktorý vlastnilo šesť rodín rovnakým dielom. Keďže v danom období existoval zákon, že pozemok môže byť napísaný len na jedného vlastníka, spísala sa dohoda, v ktorej sa všetci šiesti majitelia podpisali, že daný reštituovaný pozemok sa zapíše na jedného zo šestinových majiteľov, ktorého nazveme dedič X a že pri prípadnom neskoršom predaji sa peniaze rozdelia rovnakým dielom, to znamená jednou šestinou pre všetky šesť rodiny. Lenže nastalo to, čo nikto nečakal... Dedička X pomerne skoro zomrela... Dedičskému konaniu nikto nevenoval pozornosť, veď načo aj...dedil sa len majetok, ktorý mala vysporiadaný a dotknutý pozemok kde vlastnila len jednu šestinu bol predsa ošetrený zmluvou. Takže dedičské konanie prebehlo v kľude bez nejakých námietok. Problém však nastal neskôr o štyri roky...a to pri predaji dotknutého pozemku. Keďže do troch rokov sme nepodali námietku k dedičskému konaniu, tak dedičia nebohej X sa stali majiteľmi celého dotknutého podielu, aj napriek tomu, že dediť mali len jednu šestinu. Takto nastala situácia, že dierou v zákone ktorý hovorí o tom, že ak sa nepodá námietka na dedičské konanie tak to sa stáva dedičské konanie právoplatným, nastal stav, že dedičia po nebohej X sa stali výlučnými vlastníkmi pozemku, aj napriek tomu, že všetky podklady, výpisy z katastra hovoria o tom, že majú mať len jednu šestinu. Rodiny sú rozhádané a nepridala tomu svojím výrokom ani sudkyňa..." z morálneho hľadiska ste v práve, ale tým, že ste nepodali námietku pri dedičstve, nemáte na dotknutý pozemok právo." Ináč povedané: ŠTÁT TAKTO LEGALIZOVAL JEDNOŠESTINOVÉHO MAJITEĽA NA MAJITEĽA CELÉHO POZEMKU. V takýchto prípadoch je zákonná definícia jasná a všetko je len o charaktere a o tom, či niekto povýši chamtivosť nad čestnosť...

Možno sa takýto prípad stal aj Vám a ak nie, tak pevne verím, že sa vyvarujete podobnej chyby ako my a dáte si pozor nato, aby sa niečo podobné nestalo aj Vám. Vás to nemusí stáť nič, nás to to stálo rozkol v rodinách a strata pozemkov, ktoré zhromažďovali naši predkovia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?