Pravda o kaštieli v Krásnej

Autor: František Klik | 23.11.2014 o 8:20 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  1613x

Skončilo moratórium, skončili voľby a teraz nastala príležitosť vyjadriť sa k nim, k dňom pred nimi a možno aj k tomu, čo bude po nich. Bude to hlavne o Krásnej, o dvoch hlavných kandidátoch na starostu. Rád by som chcel s chladnou hlavou analyzovať, zhodnotiť a zároveň napísať svoj názor, čo sa v Krásnej pred voľbami udialo a čo sa dúfam opakovať nebude. To prečo mám taký názor vysvetlím práve teraz.

Najprv Vám predstavím starostu, ktorý tu bol počas volebného obdobia v rokoch 2010-2014 a to pána Saxu. Pán Saxa nastupoval do úradu ako nováčik, v mladom veku, tak sme viacerí dúfali a verili, že sa mu podarí úspešne pokračovať v práci bývalého starostu pána Kažimíra a navyše ten ho aj občanom odporučil ako najlepšieho kandidáta. Na pána Saxu nemôžem povedať, že by sa nesnažil, práve naopak, snažil sa vychádzať v ústrety ľuďom a robiť veci, ktoré mu rozpočet dovolil. Po vytknutí poslancov, že sa porušuje zákon a že za získanými zákazkami je firma zástupcu a poslanca Krásnej, tak sa urobila náprava a zákazky už pán Jurčo nevykonával. Minimálne nie fakturačne, aj keď naďalej bolo pri prácach viackrát vidieť jeho zamestnancov. To, že to nebol asi najšťastnejší ťah ukázali voľby, či už starostovské, ale aj poslanecké. To bol asi najväčší problém pri úradovaní starostu. Nebudem  vŕtať do procesu schvaľovania 5% dotácie na kaštieľ, kde bolo z fondov poskytnutých 95% finančných prostriedkov a zbytok pán Saxa odmietol spolufinancovať aj napriek prísľubu, preto ho museli prehlasovať poslanci zastupiteľstva. Chýbali skúsenosti, ale aj kontakty dotiahnuť do Krásnej fondy, dotácie či investorov. Krásna prežívala, plátali sa cesty a chodníky, robili sa provizórne opravy.

Žiaľ s blížiacimi sa voľbami prišla aj vec, ktorá minimálne u mňa zanechala škvrnu (negatívnu stopu) na relatívne pokojnej predvolebnej kampani. Krásna sa začala deliť na dve skupiny, medzi oboma tábormi vznikalo napätie. Dva dni pred voľbami totiž v Korzári vyšiel článok na titulnej strane, ktorý opisoval, že Krásnej a kaštieľu hrozí, že  príde o okná a dvere pre nezaplatené faktúry. Článok vyšiel počas moratória a bol mierne povedané na hrane jeho porušenia. Ale horšie bolo to, že tam boli uvedené polopravdy a zavádzanie. Pravdou totiž je, že kaštieľ zaplatil všetky faktúry, ktoré boli objednané u firmy, ktorá uspela vo výberovom konaní s najnižšou cenou. Žiaľ firma Ropo, ktorá sa dostala do reštrukturalizácie, faktúry svojím subdodávateľom - klientom nezaplatila. Stolárstvu ATYP, ktoré vyrobilo okná či reštaurátorom ostali doslova oči pre plač. Kaštieľ nemohol vyplatiť faktúry dotknutým firmám, pretože zákazku vo výberovom konaní vyhrala firma Ropo a zmluva bola podpísaná iba s touto firmou. Ak by kaštieľ konal ináč, dopúšťal by sa neoprávneným vyplácaním financií subdodávateľom trestného činu. To, či tento článok bol úmyselne načasovaný pred voľbami, či za tým bol pán Saxa, či niekto iný, to už nechám na posúdení každého z Vás.

Žiaľ zákon je deravý a medzera sa využíva na novodobé bohatnutie na Slovensku. Aj keď tento zákon kritizujú už stovky, či tisíce poškodených, zatiaľ sa nič nedeje.

Druhý kandidát na starostu bol pán Kažimír, ktorý sa zapísal u obyvateľov vo volebných obdobiach 2002-2010 ako starosta, ktorému sa podarilo zrealizovať smelé plány. Projekty ktoré spomeniem takmer vôbec alebo len minimálne zaťažili rozpočet Krásnej.

- kanalizácia - hodnota cca 3 mil. eur.

- kultúrny dom s miestnym úradom - hodnota cca 1 mil. eur.

- multifunkčné ihrisko cca 70 tis. eur.

- rekonštrukcia rómskych bytoviek a ich prestavba na byty cca 500 tis. Eur.

Negatívum bol úver v hodnote 350 tis. eur., ale aj ten bol braný s úrokovou sadzbou 7% percent, po pár mesiacoch bol úrok prehodnotený na 5%. Pre porovnanie mesto si bralo úver s úrokovou sadzbou 22%.

V rokoch 2010- 2014 bol riaditeľom neziskovej organizácie Zachráňme kaštieľ v Krásnej. Pomocou dobrých ľudí v Krásnej sa mu podarilo ukončiť ďalší obrovský projekt. Tomu že sa z ruiny stane pýcha Krásnej veril málokto a naviac sa to podarilo z 95% financovať mimo rozpočtu obce!

Pre mňa bola voľba, kto bude budúci starosta jasná takmer od začiatku. Ak by som mal starostov porovnať, tak pán Saxa sa síce snažil a neurobil vážnejšiu chybu, ale pán Kažimír Krásnej pomohol zrealizovať viaceré úspešné projekty, ktoré investične dotiahol. Má ďalšie možno pre viacerých smelé plány, pretože pri ročnom Krásňanskom rozpočte cca 600 tis. eur. ročne, ide takmer polovica financií na réžiu. Ale neboli aj predchádzajúce plány smelé? Kto si nedáva ciele a nemá motiváciu, tak ten len prežíva a nerozvíja sa.

Preto som rád, že voľby dopadli takto, že vyhral človek, ktorý opäť spojí Krásnu, odstráni rozbroje, ktoré sa tu vytvorili “politikárčením“ a verím, že pán Kažimír bude opäť skvelým starostom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?